CEREMONIA OTWARCIA i ZAMKNIĘCIA TRENINGU.

Ceremonia otwarcia treningu


1. Uczniowie ustawiają się zgodnie z posiadanym stopniem twarzą do przodu Sali. Czarne pasy są w przednim szeregu. Wszystkie pasy ustawią się od najwyższego do najniższego stopnia od prawej twarzą do przodu Sali pozostawiając równy dystans od osoby po lewej i prawej. Dodatkowe szeregi mogą być utworzone w zależności od rozmiaru Sali.
2. Komenda UKLĘKNĄĆ lub seiza powinna być podana przez instruktora a studenci powinni usiąść w formalnej pozycji siedzącej , z wyprostowanymi plecami, zaciśniętymi pięściami na udach. Głowa prosto, naturalna mimika twarzy.
3. Po komendzie Shinzen Ni Rei uczniowie kłaniają się i odpowiadają OSU.
4. Po komendzie MOKUSO, uczniowie zamykają oczy i próbują oczyścić umysł z myśli i skupić się na treningu.
5. Po ok. 1-2 minutach, po komendzie MOKUSO YAME, uczniowie otwierają oczy.
6. Po komendzie Shihan Ni Rei (lub Sensei ni rei lub Senpai ni rei zależnie od stopnia osoby prowadzącej trening) uczniowie kłaniają się i mówią OSU.
7. Instruktor każe uczniom wstać i rozpocząć zajęcia. Jeżeli Dojo posiada Taiko (japoński bęben), po uderzeniu w niego zaczynają się zajęcia. Po ciągłych uderzeniach uczniowie powinni usiąść w seiza, co jest formalną komendą do zajęcia pozycji siedzącej.


Ceremonia zamknięcia treningu


1 . Uczniowie ustawiają się w sposób wyżej opisany.
2. Komenda UKLĘKNĄĆ lub seiza powinna być podana przez instruktora.
3. Po komendzie Shinzen Ni Rei uczniowie kłaniają się.
4. Jedna osoba, instruktor lub najwyższy stopniem zaczyna recytować 7 wersów przysięgi Dojo, a uczniowie powtarzają je po nim.
5. Ta sama osoba lub instruktor podaje komendę MOKUSO, a wszyscy uczniowie zamykają oczy do medytacji.
6. Po ok. 1-2 minutach, po komendzie MOKUSO YAME, uczniowie otwierają oczy.
7. Po komendzie Shihan Ni Rei (lub Sensei ni rei lub Senpai ni rei zależnie od stopnia osoby prowadzącej trening) wszyscy uczniowie kłaniają się, aby oddać mu honor.
8. Komendy Sensei Ni Rei i/lub Senpai ni rei również może być wywołana, a uczniowie powinni się ukłonić do instruktorów.
9. Najstarszy stopniem poda komendę Senpai Ni Arigato Gozaimashita co oznacza podziękowania dla Senpai i Otagai Ni Arigato Gozaimashita co oznacza podziękowania dla wszystkich pozostałych. Uczniowie powinni odpowiedzieć na każdą z komend ukłonem i Arigato Gozaimashita
10. Instruktor kończy zajęcia i poprosi uczniów o powstanie do szeregów by uścisnąć dłonie instruktorowi (używając 2 dłoni ), zaczynając od najwyższych stopniem.
Wyjątkowo instruktor może nie kazać uklęknąć, ale stanąć w MUSUBI DACHI MOKUSO. Również instruktor może nie ściskać dłoni każdemu z uczniów, lecz ukłonić się i podziękować im. Zależy to od instruktora, ale każda z tych opcji jest całkowicie poprawna.
11. Wszyscy uczniowie powinni pomóc w sprzątaniu podłogi Dojo i miejsca treningu. Jeżeli sprzątanie nie jest oficjalnie ogłoszone, uczniowie mimo to muszą posprzątać Dojo ze wszystkich śmieci oraz pozostawić szatnie i prysznice w takim stanie w jakim je zastali.

Jeżeli bęben Taiko jest używany to sprzątanie powinno być równoczesne z jego dźwiękiem.